Приточні очищувачі повітря, або, як їх ще називають в народі, брізери, існують на ринку більше п’яти років. І за цей період не спостерігалося особливого зростання їхньої популярності серед споживачів. У той же час, майже всі відгуки про прилади позитивні, задоволені власники швидко звикають до чистого повітря, дивуючись, як вони без нього жили раніше. У цій статті ми пропонуємо розібратися, чому настільки затребуваний в Україні продукт, як приточні системи, залишається в аутсайдерах.
Говорячи про причини малої популярності, логічно буде почати з мінусів і слабких сторін брізерів. По-перше, ціна: найпростіші моделі, наприклад Tion Lite або Ballu Air Master, коштують від 9000 грн. Для багатьох українців навіть ця цифра надто висока. Більш якісні варіанти будуть коштувати від 11000. По-друге, сюди ж треба додати монтаж, який в середньому коштує 1500-2000. Деякі бояться навіть не ціни, а самого монтажу брізера – свердління стін, пилу і бруду (в результаті все проходить чисто, в цьому можна переконатися з наших роликів). Був випадок, коли клієнт побачив діамантове обладнання, вибачився і скасував замовлення. Тепер до решти, «зовнішніх причин». За вентиляцію в нашій країні не прийнято платити – це ж повітря, воно безкоштовне. При цьому воду ми п’ємо тільки фільтровану, що проходить кілька етапів очистки. Будь-які системи примусового провітрювання вважаються розкішшю для багатіїв, і витрачаються на них, в основному, тільки коли вже пізно – цвітуть стіни і меблі, повітря кисле і вологе, як в погребі. Все це результат слабо розвиненої культури будівництва і зараз брізери ставлять лише сучасні і думаючі верстви населення. При цьому, мало не «маст хевом» вважається установка кондиціонера, який лише охолоджує внутрішнє повітря, і потужної витяжки. Те, що вона не працює при закритих вікнах через вакуум, до сих пір залишається незрозумілим для багатьох людей. Тут ми вже підійшли до фінальної причини – простого незнання принципів роботи побутових приладів, в тому числі брізерів. Бували ситуації, коли після детального пояснення і консультації клієнтів з приточно-витяжних систем, вони вирішували поставити звичайний кондиціонер, «вбити двох зайців». Люди, як і раніше, залишалися переконаними, що він закачує повітря з вулиці.
Все це тимчасові труднощі і їх можна вирішити. Асортимент брізерів і приточок буде рости, ціна – знижуватися. Те ж стосується і цін на монтаж. Багато хто зрозуміє, що установка проходить спокійно і чисто протягом двох годин, і перестануть її побоюватися. Культура будівництва поліпшується, і система вентиляції вже в найближчі роки стане обов’язковою вимогою при будівництві будинків, що можна бачити в Європі. Наприклад, у Фінляндії, при появі цвілі будівля тут же закривається на ремонт, іноді доходить і до знесення. Так що якщо ви сумніваєтеся, чи потрібна вам система повітрообміну, будь то рекуператор або брізер, відповідь однозначна – так. Ситуація з якістю повітря, на жаль, поки не поліпшується – тисячі нових автомобілів щодня прибувають тільки до Києва, багато хто з них із застарілими вихлопними системами, не кажучи вже про сміттєспалювальні заводи і горіння торфовищ, сигаретний дим від паління сусідів та інші радощі мегаполісів. Якщо ви живете в великому місті, брізер є єдиним варіантом, повністю долаючим всі перераховані проблеми.